Poprvé v historii se díky majiteli Michalu Farníkovi pro veřejnost otevírá skrytý skvost Středočeského kraje zámek Neustupov na Voticku. Je po několikaleté rekonstrukci a za návštěvu stojí díky krásným renesančním sgrafitům na fasádě, erbovnímu sálu s dřevěným obložením stěn, figurálním nástropním
malbám z konce 17. století anebo i díky prostorám původní gotické tvrze. Slavnostní otevření proběhne v neděli 27. dubna od 13 hodin.
Zámek Neustupov, který je dominantou stejnojmenného městyse v okrese Benešov ve středních Čechách, koupil jeho současný majitel Michal Farník v roce 2020 v havarijním stavu. „Už před těmi pěti lety jsem ale věděl, že ho budu chtít opravit a zpřístupnit návštěvníkům,“ říká odhodlaně muž, který si dokázal vydobýt ostruhy a získat prostředky na koupi historického objektu jako manažer jedné z nadnárodních společností působících v České republice.
„Pro mě je to od okamžiku, kdy jsem ho viděl poprvé, skrytý skvost Středočeského kraje, což nevnímám jako propagační slogan, ale jako skutečnost,“ konstatuje Michal Farník. „Už ve středověku zde stála gotická tvrz, na které sídlili vladykové Neustupovští, a tu nahradil v 16. století renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou na fasádě. To je současné východní křídlo zámku, ke kterému bylo později, snad počátkem 17. století, kolmo připojeno ještě křídlo západní. Onen renesanční zámek dala vystavět dcera Kuneše Neustupovského ze Slavkova a Alžběty z Malovic Eva, což byla obchodně velmi schopná žena, která se provdala za rytíře Kašpara Kaplíře ze Sulevic. Tento renesanční velmož se pak po manželčině smrti stal významným aktérem druhého stavovského odboje a byl popraven při staroměstské exekuci sedmadvaceti českých pánů v roce 1621.“
Dnes to na zámku připomíná pamětní deska a u zámku roste i Kaplířova lípa. „Jedná se o nejstarší lípu ve středních Čechách, která je pro náš zámek významná i tím, že se pod ní podle pověsti před svým odjezdem do Prahy se svými blízkými a poddanými loučil Kaplíř ze Sulevic. Proto tato lípa nese jeho jméno,“ dodává Michal Farník.

Do historie zámku v Neustupově se po renesančním velmožovi zapsala celá řada dalších majitelů, například Radimští, Dohalští z Dohalic anebo Rommbaldovi, a posledními soukromými vlastníky před rokem 1948 byli příslušníci hraběcí rodiny Aichelburgových. Za nich proběhly různé drobné stavební úpravy, jako například výstavba nárožní polygonální vížky, a zámek získal novogotickou podobu. „Pokud milujete historii, a navíc máte i předky, kterým v historii patřil zámek, není těžké propadnout kouzlu takového památkového objektu, jako je zámek Neustupov,“ usmívá se Michal Farník, který je prezidentem Asociace majitelů hradů a zámků, „byť jsem jej koupil v dezolátním stavu. Dokonce jsme
tu bojovali i s dřevomorkou. Za socialismu tady bylo skladiště léčiv anebo školka. Z původního mobiliáře se třeba nedochovalo vůbec nic, až na kamna ve velkém sále, která asi byla moc těžká na to, aby je někdo odnesl.“
Zámek Neustupov se po rekonstrukci slavnostně otevírá v neděli 27. dubna 2025 a první návštěvníky uvítá v tento den ve 14:30. Do prázdnin bude otevřeno o víkendech a v létě každý den kromě pondělí. V interiérech budou moci návštěvníci obdivovat novogotický erbovní sál s dřevěným obložením stěn, figurální nástropní malby z konce 17. století, štukové sloupy ze 17. století anebo prostory původní gotické tvrze. Vše prošlo díky Michalu Farníkovi rukama restaurátorů. Přístupná bude i část zámeckého parku, kterému vévodí Kaplířova lípa. Za pozornost v městysi Neustupov stojí ještě románský kostel Nanebevzetí
Panny Marie z 12. století v těsném sousedství zámku, dále fara a stará škola na návsi, nedaleká hrobka hrabat Aichelburgových anebo židovský hřbitov za obcí.