Příležitost nahlédnout do světa tanečních talentů budou mít diváci 9. a 10. června 2025 ve Stavovském divadle. Tradiční absolventská představení Konzervatoře Taneční centrum Praha, která letos nesou názvy PROLOG a EPILOG, představí mladistvou energii, elán a umění studentů jedné z předních českých tanečních škol.
Program slibuje rozmanitou směs klasického, jazzového i současného tance v podobě krátkých choreografií, etud a tanečních fragmentů. Na jevišti se představí studenti od druhého do osmého ročníku spolu se členy souborů Balet Praha Junior a Balet Praha Junior 2.
Osmileté vzdělání
Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium nabízí osmileté vzdělání propojující umělecký a všeobecně vzdělávací program. Od svého založení v roce 1994 připravuje studenty nejen na profesní dráhu tanečníků, ale i pedagogů, choreografů a produkčních v oblasti performing arts. Vyučují se zde současné taneční techniky, klasický tanec, jazz i pohybové divadlo. Nedílnou součástí výuky je aktivní činnost v uměleckých souborech, díky které studenti pravidelně vystupují na profesionálních scénách jak v České republice, tak v zahraničí.
Unikátní koncept
„Již třicet let nabízíme mimořádně talentovaným a zvídavým dětem, jejichž rodiče mají vysoké nároky na jejich vzdělání, unikátní vzdělávací koncepci ‚konzervatoř – gymnázium‘,“ říká Antonín Schneider, dramaturg Konzervatoře Taneční centrum Praha. „Naši učitelé a předchůdci založili v roce 1961 první umělecký soubor ‚současného‘ tance ve Střední Evropě. To jsou naše kořeny. Proto jsme při budování konzervatoře, hned po roce 1989, vždy dbali o neustálé propojení tréninkového procesu se scénickou praxí a dramaturgií po celou dobu osmiletého studia. Kompetence absolventů se netýkají jen interpretace – tedy řemeslného vybavení v klasických, současných a etnických tanečních technikách, výrazových schopností, pohybové a prostorové inteligence a mimořádné rytmické, respektive hudební paměti. Našim studentům umožňujeme naplno ‚dělat‘ divadlo a kulturu – seznámit se s tvůrčími a inscenačními postupy, scénickými technologiemi, ale také s kulturním managementem, grantovou diplomacií a komplexní rehabilitační péčí, nezbytnou pro profesionální kariéru. Vše jsou to zcela nová kritéria uměleckého školství… a bezpečně to funguje. Nakonec – posuďte sami,“ dodává Schneider.
Diváci se mohou těšit na inspirativní večery, které nabídnou kvalitní taneční výkony a ukázku potenciálu nastupující generace tanečníků.
Vstupenky na obě představení jsou k dispozici na webové stránce Národního divadla.