V době, kdy se společnost mění rychleji než kdy dřív a kdy se naléhavé otázky současnosti prolínají s nadčasovými tématy, přichází nakladatelství Vyšehrad s novou edicí Hlas. Jejím cílem je přinášet knihy oceňovaných autorů a autorek z různých koutů světa, kteří dokážou oslovit svou autentičností a otevřeností v reflektování palčivých problémů dneška. První čtyři tituly se na pultech knihkupectví objeví koncem dubna a během května: Nikdy, nikdy, nikdy; Čau debile; Na co radši nemyslím a Všechny dobré věci.

Edice Hlas nakladatelství Vyšehrad, které je součástí nakladatelského domu Albatros Media, je určená čtenářkám a čtenářům, kteří se zajímají o současný svět a jeho výzvy. Zaměřuje se především na generaci mileniálů a záležitosti, které ji trápí – od osobních dilemat po globální společenské změny. Na stránkách vybraných knih se objevují čtivou formou zpracovaná témata jako identita, vztahy, duševní zdraví nebo postavení jednotlivce ve společnosti.

Všechny knihy v edici Hlas vycházejí v precizním překladu, který umožňuje čtenářům plně proniknout do myšlenkového světa autorů. Díky tomu jejich příběhy získávají na síle a mohou nabídnout potřebnou inspiraci a podněty k zamyšlení. V plánu je vydání 68 titulů ročně. „Nakladatelství Vyšehrad má za sebou 90 let historie. Edicí Hlas se chceme přiblížit nové čtenářské generaci přinášíme knihy, které mají sílu promlouvat k dnešku a vyvolávat diskusi,“ konstatuje šéfredaktorka nakladatelství Vyšehrad Radka Fialová.

První čtyři knihy edice Hlas – anotace:

Linn Strømsborg: Nikdy, nikdy, nikdy (vychází 21. 4. v překladu Jitky Jindřiškové)

Odjakživa věděla, že děti nechce. Osm let už chodí s Philipem a vždycky byli zajedno, že je mít nebudou – aspoň doteď. Philip si totiž začíná uvědomovat, že by se možná otcem stát chtěl… Do toho jejich nejlepší kamarádi čekají první dítě a matka by si přála vnoučata. Najednou jsou všude novopečení rodiče, porody nebo kamarádi, kteří mají pocit, že jim utíká čas, zatímco ona sama si stojí za svým rozhodnutím děti nemít. Nebude toho ale jednou litovat?

Román norské prozaičky Linn Strømsborg vypráví o tom, co nás vede k tomu, abychom se stali rodiči, a co k tomu, abychom se jimi nestali. Je to příběh o tom, jaké je rozhodnout se jinak, než se od nás očekává, ale zároveň toužit po obyčejném životě.

Jente Posthuma: Na co radši nemyslím (vychází 21. 4. v překladu Blanky Konečné)

Bratr a sestra. Dvojčata. On má dvě kočky, ona obsedantně sbírá svetry. Oba zbožňují New York a mají plán: v osmadvaceti se tam spolu přestěhují. Spojení, které mezi nimi existuje, je silnější než smrt – nebo si to aspoň myslela. Když se jí bratr začne odcizovat a jejich někdejší blízkost jí protéká mezi prsty, pořád ještě věří, že si k sobě znovu najdou cestu. Ale pak to přijde: sebevražda. Proč si jeho problémů nevšimla dřív? Rozuměla vůbec někdy jeho vnitřnímu světu? A dokáže teď žít bez něj?

Nizozemská autorka Jente Posthuma ve svém románu přibližuje, co se stane, když člověk, který je pro vás vším, najednou zmizí.

Virginie Despetnes: Čau debile (vychází 5. 5. v překladu Petry Zikmundové)

Rebecca a Oscar. On je úspěšný spisovatel, kterého dostihlo nařčení mladé bloggerky v aféře MeToo. Ona je stárnoucí filmová hvězda bez rolí – zato s drogovou závislostí. Jejich konflikt na sociálních sítích přeroste ve zlostnou emailovou výměnu, která se nečekaně promění v hluboce lidský dialog o vině, odpuštění a uzdravení. Lze v toxickém prostředí internetu najít smíření? A co nakonec vzejde ze střetu šovinisty ve středních letech a dvou zástupkyň různých generací feministek?

Román v e-mailech se dotýká současných témat, zejména diskuze o MeToo, feminismu, stárnutí, střetu moderního a tradičního světa, srovnává dětství obou hlavních hrdinů. Jeho autorka Virginie Despentes bývá, jakožto nová literární senzace, přirovnávána ke svému krajanovi Michelu Houellebecqovi. Za svá předchozí díla získala řadu literárních ocenění.

Ayobami Adebayo: Všechny dobré věci (vychází 19. 5. v překladu Martiny Neradové)

Eniola je na svůj věk neobyčejně vyspělý chlapec a vypadá jako dospělý muž. Protože jeho otec přišel o práci, hledá obživu, kde se dá, a přitom sní o lepší budoucnosti. Wuraola je vzorná dívka z bohaté rodiny, která právě zahájila svou lékařskou praxi. Jejich životy se nečekaně propojí, když se místní politik začne zajímat o Eniolu a na rodinné oslavě propukne násilí. Dechberoucí román o životě v Nigérii ukazuje rozdíly mezi bohatými a chudými a zdůrazňuje lidskost, která všechny spojuje.

Ayobami Adebayo poukazuje prostřednictvím příběhů dvou mladých lidí na společenské nerovnosti, nedostatečný vzdělávací systém, systém zdravotní péče a další problémy současné Nigérie.

By redakce