Dokonce i při stavbě nebo rekonstrukci pražského sídliště se dá myslet na rorýse obecného – ptáky, kteří prakticky žijí za letu. Nikdy nepřistanou na zem a ve vzduchu dokonce i spí. To ale není jediné zvíře, které se dá i v centru Prahy detailně pozorovat.
Když se v Česku objeví rorýs obecný, je jasné, že jaro začalo. S koncem léta se pak zase vrací do Afriky. A během té doby rád bydlí v paneláku. Odnepaměti se zdržuje v blízkosti lidí a na budovách nebo dokonce ve fasádách si staví hnízda.
Do nich se přitom zase příští jaro vrací. Někdy se tedy stávalo, že při zateplování sídliště o své hnízdo přišel. Už od roku 2009 proto rorýse v Praze chrání vyhláška, která nařizuje, aby se při rekonstrukcích budov respektovalo hnízdění tohoto druhu ptáků. Od té doby vzniká spousta projektů na jeho ochranu a s rorýsem obecným už se počítá.

Příkladem jsou speciální budky, které se instalují přímo do fasády a nahrazují původní hnízdiště rorýsů. Vidět je můžete třeba na pražském sídlišti Řepy.
Pták, který žije v letu
A proč jsou vlastně pro rorýse hnízda tak důležitá? Znamenají jediné místo, kde může přistát. „Když rorýsi odlétnou do Afriky, žijí trvale ve vzduchu. Mezi zimovištěm a hnízdištěm urazí vzdálenost 17 tisíc kilometrů a právě hnízdo je místem, kde si mohou na chvíli odpočinout,“ popisuje Prokop Pithart v dalším díle své přírodovědné série Na dosah, kterou natáčí pro českou automobilku Toyota, jejímž je ambasadorem.
Rorýs v letu spí, sbírá potravu či hnízdní materiál, krmí se, dokonce se v letu i páří. „Nemůže přistát na zemi. Má jen krátké závěsné nohy, kterými se může držet fasády. Má křídla delší než tělo, takže kdyby se náhodou ocitl na zemi, tak není schopný vzlétnout, protože se neodrazí,“ vysvětluje Prokop.
Když se potom rorýs vrací do Česka, hledá dutinu ve fasádě budovy, do které může zalétnout a zahnízdit. Hnízda, která jsou záměrnou součástí budov, proto znamenají, že se rorýs bude mít vždycky kam vracet.

Největší brouk v Česku
Tím ale nový díl Na dosah nekončí. Po pozorování rorýsů nás Prokop Pithart bere do samého centra Prahy, abychom mohli další zvíře pozorovat pěkně zblízka. Za soumraku proto plug-in hybridní Toyotou RAV4, která se mezitím stihla nabít, přijíždíme na Petřín. Parkování neřešíme, protože díky alternativnímu pohonu můžeme na modrých čárách parkovat zdarma.
Prokop vysvětluje, že teplý letní večer je ideální pro pozorování jeho oblíbeného brouka, kterým je roháč obecný – zároveň největší brouk žijící v Česku. „V tomhle období se rvou o samičky, proto je často uvidíte i po dvou. A Petřín je pro ně úžasné místo. Je to vlastně prehistorický les plný trouchnivějícího dřeva a právě v něm se čtyři až šest let vyvíjejí larvy roháčů,“ popisuje Prokop.
„I města jsou zkrátka plná přírody a je potřeba na to myslet, nechávat jí tady prostor, nebo i vytvářet nové kousky přírody, protože pak se nám i ve městech bude žít zase o něco líp,“ uzavírá.
Zdroj: Toyota Česká republika.
