V Botanické zahradě hl. m. Prahy je právě květen jedním z nejkrásnějších měsíců a rozkvetlé expozice vábí k jarním procházkám. Celým areálem se line vůně rozkvetlých šeříků, Japonská zahrada je plná barev a kvetoucí sakury, jabloně i jiné stromy lákají k prvomájovému políbení. Barvami hýří rovněž skleník Fata Morgana, kde se až do 25. května koná výstava tropických motýlů – Motýli: Kouzlo přitažlivosti, která je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě.

V rámci výstavy motýlů je možno navštívit i interaktivní expozici Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a panelovou výstavu zaměřenou na české druhy motýlů, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou JARO. Otevřeno je každý den včetně svátků od 9 do 19 hodin. Na první květnové dny meteorologové slibují příjemné teploty a sluníčko, které přímo vybízí k romantické májové procházce rozkvetlými expozicemi botanické zahrady. V Japonské zahradě již kvetou azalky a rododendrony a barevné kulisy dotvářejí rašící listy japonských javorů.

Kvetoucí rozmarýny

Do expozice Středozemí lákají kvetoucí rozmarýny. Na Stráni jsou v plném květu voňavé šeříky a přidávají se k nim i jeřáby. V expozici Archa Bohemica prezentující ohrožené rostlinné druhy ČR poutá pozornost nápadnými a vonnými květy večernice smutná, nepřehlédnutelná je žlutá tařice skalní a rozkvétá i sytě růžový hvozdík sivý. V kvetení nezůstávají pozadu ani expozice Horní zahrady, na Pivoňkové louce rozkvétají první dřevité pivoňky a doplňují kvetoucí magnolie. V expozici Stínomilných trvalek potěší škornice v různých barvách květů, rozkvétající konvalinky, kokoříky a rozvíjejí se i kapradiny. Pro políbení pod rozkvetlým stromem si zamilované dvojice mohou vybrat různá zákoutí botanické zahrady, například dokvétající sakury v Ornamentální nebo Japonské zahradě, jabloně a další ovocné stromy v expozici Zahrada mEDU a velmi lákavá je i růžově kvetoucí zmarlika kanadská v expozici Lesů Severní Ameriky.

Romantickou procházku mohou návštěvníci zakončit u sklenky vína ve viničním domku na Vinici sv. Kláry. Vinotéka sv. Kláry vychází návštěvníkům vstříc a ve dnech 1.–2. 5. a 8.–9. 5. prodlužuje otvírací dobu jako o víkendu, posedět tedy lze od 11.00 do 19.30.

Májové zvyky a rostlinné symboly

Ke květnu se váže řada zvyků a tradic, pro které jsou typické symboly ze světa rostlin. V Česku i na Slovensku zamilované páry vyhledávají rozkvetlé třešně nebo jiné kvetoucí ovocné stromy. Traduje se, že žena políbená pod rozkvetlým stromem si do dalšího roku zachová krásu, svěžest i plodnost, nepolíbené ženy naopak uschnou. Další dřevinou svázanou s květnovými tradicemi jsou břízy, které se využívaly pro stavění májí a menších májek pod okny stavení, v nichž bydlely mladé dívky. Čím vyšší májku chlapec dívce postavil, tím větší čest a náklonnost jí tím vyjadřoval. První následující neděli po filipojakubské noci pak chodili chlapci s muzikou kolem májí, dostávali od děvčat dárky a společně tančili a veselili se z příchodu jara. Jako máje kromě bříz mnohdy posloužily a i dnes slouží také jehličnaté stromy, zvláště jedle, smrky, modříny a borovice. Tato tradice je nejen u nás stále živá. Májky se stavějí i v dalších zemích Evropy, například v Německu a v Rakousku. Ve Velké Británii na May Day volí královnu máje, která má květinovou korunu. Ve Španělsku se konají květinové slavnosti a průvody a ve Francii na 1. máje rozdávají kytičky konvalinek (muguet) jako přání štěstí. Ve starověkém Římě se kolem 1. května konaly oslavy bohyně Flóry. Lidé házeli květiny na její sochy a zdobili města květy jako oběť za dobrou úrodu. Dnes se tato tradice odráží v květinových festivalech zejména na jihu Itálie. Obecně, napříč státy, lidé v květnu vyrážejí na procházky a výlety do přírody a obdivují rozkvetlé květiny a stromy.

Motýlí kouzlo přitažlivosti

V Botanické zahradě Praha se můžete kromě rozkvetlých expozic kochat i barevnými křídly motýlů na výstavě ve skleníku Fata Morgana. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly tentokrát představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Ve skleníku Fata Morgana jsou k vidění téměř čtyři desítky tropických druhů. Doplňkem oblíbené akce ve skleníku Fata Morgana je interaktivní výstava Tajemství motýlího života, která nabízí zcela nový pohled na fascinující svět motýlů. Prostřednictvím příkladu jasoně červenookého a panelové výstavy, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou JARO, se návštěvníci seznámí s problematikou ohrožených druhů motýlů v naší přírodě a s projektem sčítání denních motýlů v rámci akce Motýlí půlhodinka. Během víkendu dostanou ti nejmenší příležitost vyzkoušet si různé tvořivé aktivity na tematických dílničkách, při kterých si mohou vytvořit motýlí dekoraci na dřevěném výřezu nebo technikou pískování barevnou jarní dekoraci. Workshopy se konají v sobotu a v neděli od 11.00 do 17.00 na náměstíčku u Výstavního sálu v expozici Ornamentální zahrady.

Výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti se koná až do 25. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, ale doporučujeme online nákup prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Skleník Fata Morgana je otevřen od 9.00 do 19.00 (poslední vstup v 18.30). O víkendech a svátcích je nutné počítat s vyšším zájmem návštěvníků a delším čekáním na vstup.

By redakce