Oblíbený Maigret s Brunem Cremerem, Dreyfusova aféra, ale i Kachyňova Prima sezóna, Hořící keř Agnieszky Holland nebo Pustina a Bez vědomí Ivana Zachariáše – to vše jsou seriály a filmy, které má na kontě mezinárodně uznávaný český producent Jan Bílek. Ten vstoupí do Producentské síně slávy na 59. ročníku MFF Karlovy Vary.

Po Jiřím Ježkovi, Jaromíru Kallistovi a Jarmile Polákové jde již o čtvrtého zástupce producentské filmové profese, jenž převezme toto prestižní ocenění udělované Asociací producentů v audiovizi (APA) každoročně v rámci karlovarského filmového festivalu. Do síně slávy bude Jan Bílek uveden v neděli 6. července na slavnostním předávání v karlovarském Poštovním Dvoře. Večer bude moderovat Jan Cina, cenu Jan Bílek převezme z rukou herečky Táni Pauhofové a producentky Terezy Polachové.

Nejlepší zaměstnání je film

„Myslím, že nesmíme zapomenout, a všichni musí pořád vědět, že to nejlepší zaměstnání na světě je film – nic lepšího není,“ říká osmašedesátiletý producent Jan Bílek, který filmu zasvětil celý svůj život. Jako mladík začínal na produkční pozici v Československém státním filmu. Už v 80. letech se díky jazykovým předpokladům vypracoval na specialistu na koprodukce s německými filmovými produkcemi a Francií, později vystudoval FAMU. V roce 1991 s francouzskými partnery založil nezávislou produkční společnost ETAMP. Ta se jako jedna z prvních polistopadových firem soustředila na zahraniční zakázky, tedy na zajištění komplexního servisu pro zahraniční filmové produkce. Stal se tak průkopníkem této producentské disciplíny ještě před rokem 1989.

Víc než stovka filmů na kontě

Jan Bílek stál u zrodu APA a rovněž u obnovy MFF Karlovy Vary. Do současné doby má na kontě více než stovku filmových i reklamních projektů, spolupráci s renomovanými světovými tvůrci a herci. Projekty, na kterých pracoval, získaly řadu prestižních ocenění. Jako producent spolupracoval také na filmech Příliš hlučná samota s Philippem Noiretem v hlavní roli, Postel Oskara Reifa či Pasáž Juraje Herze a mnoha seriálových projektech. Měl tah i na výběr talentů – točil filmy s kameramanem Jaroslavem Kučerou, jehož srovnává s oblíbeným kameramanem Woodyho Allena Vittoriem Storarem. Na francouzský trh uvedl jednoho z nejvlivnějších českých kameramanů, letos zesnulého Vladimíra Smutného, kterého považoval za génia ve svém oboru, a jenž se pak díky Bílkovi stal jedním z kameramanů slavného koprodukčního seriálu Maigret. Právě díky tomuto angažmá se Jan Bílek znal osobně i s jedním ze synů autora literární předlohy Maigreta Georgese Simenona. Nejen kvůli spolupráci na minisérii Hořící keř ho pojí i přátelský vztah s režisérkou Agnieszkou Holland. „S Agnieszkou Holland se máme hodně rádi a měli jsme spolu heslo: Pojďme natáčet digitálním způsobem, pojďme využívat všechny možnosti, které jsou, ale až si budeme o filmu povídat, pojďme si povídat analogově,“ říká producent Jan Bílek.

Moderovaný rozhovor

Den po vstupu do Producentské síně slávy, v pondělí 7. července od 12 hodin, bude mít veřejnost možnost Jana Bílka vidět v KVIFF.TV Parku. V moderovaném rozhovoru promluví o svých letitých zkušenostech producenta a aspektech této fascinující filmové profese v proměnách času. Předcházet mu bude projekce delší dvacetiminutové verze medailonu o něm. Do Producentské síně slávy APA jsou od roku 2022 uváděni nezávislí producenti, kteří se po roce 1989 výrazně zasadili o formování této profese v českém audiovizuálním prostředí. Autorem ceny ve formě sošky ve tvaru do skla zalitého mosazného vykřičníku je Jakub Berdych Karpelis ze studia Qubus.

Czech Film Industry Forum

APA je i letos partnerem programu Czech Film Industry Forum, který se bude konat v neděli 6. července od 15:30 do 19:00, a International Industry Insights v pondělí 7. července od 10:30 do 13:30 na Film Industry Main Stage v Císařských lázních. Jedná se o konferenční pásma krátkých příspěvků, v rámci nichž vystoupí přední české filmové asociace, státní instituce a klíčoví industry hráči. APA představí bilanci české audiovize za rok 2024, výzkum diváckých návyků, studii možností a bariér přeshraniční distribuce českých hraných audiovizuálních děl či evropskou studii o strategiích duševního vlastnictví (IP) pro nezávislé producenty.

Foto Asociace prezidentů v audiovizi

By redakce