Hvězdným jménem Světa knihy Praha 2025 bude autorka nejen polské, ale i světové literatury, laureátka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuk. Portugalsko, čestný host třicátého ročníku, představí literární tvorbu této země na břehu Atlantiku v celé žánrové šíři i díky hostům, k nimž patří mistrný prozaik Lídia Jorge, ironik Rui Zink či básník objevující hloubku v každodennosti João Luís Barreto Guimarães.

Svět knihy Praha 2025 celkem přivítá na 70 zahraničních autorů a autorek, včetně i za hranicemi své země vyzdvihovaných literátů, jako je Georgi Gospodinov z Bulharska, Andrej Kurkov z Ukrajiny či Sam Holland z USA. Pokračuje také projekt německojazyčné literatury Das Buch. Chybět nebudou ani desítky tváří české literatury. Veletrh nadále podporuje Literaturu jako hlas svobody, Cenu Jiřího Theinera udělí letos alžírskému spisovateli Boualemu Sansalovi. Hostí rovněž udělování prestižní Ceny Evropské unie za literaturu spojené s přestavením talentovaných autorů ze třinácti zemí Evropy.

Sál Káji Saudka

Nová hala se Sálem Káji Saudka nabídne vyčerpávající přehled o komiksové tvorbě, ale také novinky young adult, sci-fi a fantasy. Své si díky spolupráci s kampaní Rosteme s knihou najdou i dětští čtenáři. Už potřetí propojí profesionály knižního trhu Central and East European Book Market. Programově pestrý třicátý ročník, provázený mottem „30! Energie mládí – moudrost knih“, se uskuteční od 15. do 18. května na Výstavišti Praha v Holešovicích. Nabídne širokou škálu žánrů a typů pořadů pro všechny generace a jak pro čtenářskou veřejnost, tak pedagogy a knižní profesionály.

Olga Tokarczuk. Foto Karpati and Zarewicz ZAiKS

Laureátka Nobelovy ceny

Pozvání na Svět knihy Praha 2025 přijala jedna z nejpopulárnějších a nejoceňovanějších současných polských spisovatelek Olga Tokarczuk, v roce 2018 laureátka Nobelovy ceny za literaturu. Svým debutovým románem Cesta lidí Knihy (u nás nyní vychází poprvé v nakladatelství Host) uvedla v roce 1993 do polské, potažmo světové literatury řadu velkých a v dalších letech živých témat. „Cesta lidí Knihy je nejlepším důkazem vizionářství a prozíravosti budoucí nobelistky. Podle mého názoru nejde o to, s čím se autorka ztotožňuje, a co nebo koho a jak angažovaně v současné společnosti podporuje, ale o to, jak dokonale pojmenovala otázky, na něž jsme minimálně v naší části světa začali být skutečně citliví až o mnoho let později,“ podotýká Petr Vidlák, který do češtiny přeložil většinu knih Olgy Tokarczuk. Motivy – jako cesta za poznáním, fascinace pohraničím i přírodním okultismem, odpadlictví, vyrovnávání se s kulturní, sexuální a náboženskou dominancí západního světa či nacionalismus – se projevily i v dalších knihách ceněné spisovatelky, jmenujme Běguny či Knihy Jakubovy. Díla Olgy Tokarczuk se dočkala překladů do více než padesáti jazyků.

Čestným hostem je Portugalsko

Portugalsko, čestného hosta letošního ročníku, zastoupí osm významných spisovatelů a spisovatelek. Příběhy ze země omývané Atlantikem přinesou do srdce Evropy Lídia Jorge, která ve svých románech s bravurou zachycuje proměny společnosti i dozvuky koloniální minulosti, či Rui Zink známý svou břitkou ironií a schopností propojit realitu s fikcí v nečekaných souvislostech. Jejich knihy jsou známy i českým čtenářům, stejně jako poezie Joãa Luíse Barreta Guimarãese, jehož verše v zdánlivě obyčejných okamžicích rozkrývají hlubší myšlenky a pocity. K pozvaným hostům z Portugalska patří také zástupkyně dětské literatury Ana Madalena Matoso a Isabel Minhós Martins, autor experimentálních děl Gonçalo M. Tavares, tvůrce grafických novel Filipe Melo a básnířka s angolským kořeny Ana Paula Tavares.

70 autorů a autorek

V programu třicátého ročníku celkem figuruje na sedmdesát zahraničních autorů a autorek. Mezi nimi první bulharský nositel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov, ceněný ukrajinský spisovatel a intelektuál Andrej Kurkov, americká mistryně thrilleru Sam Holland či finská prozaička Pirkko Saisio. Silné zastoupení má severská literatura, představí se literáti ze sousedního Slovenska i z dalekého zámoří – Argentiny, Kanady, Kolumbie, Peru a Spojených států. Autory z Německa, Rakouska a Švýcarska opět přiveze německojazyčný literární program Das Buch. Letos už poosmnácté slibuje překročit jak geografické, tak literární hranice. Jednou z největších hvězd bude Švýcar Joachim B. Schmidt, který představí román Kalmann a spící hora. Do Prahy zavítá také německý spisovatel, dramatik a učitel Ewald Arenz, u nás populární především díky titulům Staré odrůdy a Velké léto, který představí novinku Dva životy.

Chybět nebude ani plejáda oblíbených a ceněných českých spisovatelů a spisovatelek, z nichž řada plánuje vydání svých novinek právě na festival Svět knihy Praha. To je třeba případ bestselleristky Aleny Mornštajnové, v programu však nechybí například ani Bianca Bellová, Vlastimil Vondruška, Tereza Boučková, Jiří Padevět, stejně jako Halina Pawlowská, Nina Špitálníková, Jaromír 99 či Tomáš Sedláček.

Již tradicí je festivalová sekce Literatura jako hlas svobody. „Nadále upozorňuje na transformativní sílu literatury v rámci boje za lidská práva a sociální spravedlnost, což dokládá Cena Jiřího Theinera, která bude letos udělena vězněnému alžírskému autorovi Boualemu Sansalovi, nebo velká debata s ukrajinským intelektuálem Andrejem Kurkovem a běloruským prozaikem a novinářem Sašou Filipenkem na Pražském hradě,“ doplňuje dramaturg festivalového programu Guillaume Basset. Tématu se věnuje i řada dalších pořadů.

13 literárních talentů

Veletrhu Svět knihy Praha 2025 je navíc ctí, že může 16. května hostit vyhlášení laureáta Ceny Evropské unie za literaturu. Při té příležitosti se přestaví třináct literárních talentů zařazených na shortlist, v Praze se tak objeví autoři z Belgie, Bosny, Gruzie, Řecka, Irska, Itálie, Litvy, Norska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Španělska a Ukrajiny. Nominované autory vybralo konsorcium asociací složeným z Federace evropských vydavatelů (FEP) a Evropské a mezinárodní federace knihkupců (EIBF) s podporou programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Svět knihy Praha se vyznačuje pestrostí žánrů a typů pořadů. Letošním dokladem je i nová hala se Sálem Káji Saudka pojmenovaném po legendárním komiksovém kreslíři. Vznikl tak jedinečný prostor pro prezentaci komiksu, jemuž je věnován čtyřdenní nabitý program, ale také young adult literatury, sci-fi a fantasy. Ve spolupráci s kampaní Rosteme s knihou pokračuje veletrh v podpoře dětského čtenářství. V pečlivě sestaveném programu myslí nejen na děti, ale také na rodiče a pedagogy, pro něž je připraven celý blok odborných podnětů.

Věříme, že letošní vystavovatelská část i opravdu zajímavý festivalový program bude důstojnou oslavou jubilejního třicátého ročníku Světa knihy Praha,“ komentuje nadcházející ročník jeho ředitel Radovan Auer.

Centrem je Výstaviště v Holešovicích

Křty nových titulů, besedy s autory či diskuse překračující žánrové i literární hranice čekají na návštěvníky Světa knihy Praha od 15. do 18. května na Výstavišti Praha v Holešovicích. Vstupenky jsou k zakoupení na webových stránkách Světa knihy Praha. Bližší informace o programu a vystavovatelích, včetně přehledného plánku areálu, zájemcům poskytuje web a aktuality jim neuniknou ani na sociálních sítích Světa knihy Praha. Zajímavé články o literatuře přináší festivalový blog.

Souběžně s veletrhem se už potřetí koná rovněž Central and East European Book Market, tedy mezinárodní platforma, kterou Svět knihy Praha inicioval pro profesionály z knižní branže se zájem o literatury a knižní trhy zemí středoevropského a východoevropského prostoru. Na letošní ročník se dosud registrovali zájemci z celkem 24 zemí, včetně Česka. Stěžejní bodem zůstávají obchodní schůzky, které za dva roky fungování CEEBM už přinášejí své plody v podobě překladů českých knih do jiných jazyků. Dvoudenní program nabídne navíc panelové diskuse o roli literárních agentů na malých trzích a vlivu ocenění na marketing knih od nezavedených autorů. Diskutovat se bude rovněž o současné české a – s přihlédnutím k letošnímu čestnému hostovi – portugalské literární scéně.

By redakce